Zadania podejmowane w bibliotece szkolnej przez mgr Emilię Kowal:

1. Udostępnianie księgozbioru w wypożyczalni oraz czytelni
  2. Wypożyczanie podręczników szkolnych
  3. Lekcje biblioteczne
  4. Czytanie dzieciom w ramach „Godzin z książką”
  5. Organizacja konkursów szkolnych:
    • Szkolny konkurs pięknego czytania w kl. III
    • Konkurs plastyczny „Najpiękniejsza zakładka do książki” kl. I – III
    • Konkurs plastyczny „Najpiękniejsze zakątki naszego miasta” kl. I – III
    • Konkurs plastyczny „Ulubiony bohater książkowy” kl. IV – VIII
    • Szkolny etap konkursu „Radość czytania” kl. IV – VIII
    • Realizacja projektu „Tydzień kultury języka polskiego w  Szkole Podstawowej Nr 4 w Biłgoraju”
  6. Popularyzowanie udziału uczniów naszej szkoły w konkursach i akcjach o szerszym zasięgu:
    • Udział w powiatowym konkursie czytelniczym „Radość czytania” – kl. IV – VI organizowanym przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Biłgoraju
    • Udział w powiatowym konkursie czytelniczym „Czy znasz?” – kl. I – III organizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu
    • Udział w konkursach plastycznych organizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu np. konkurs na plakat „Niepodległa”
    • Udział w warsztatach organizowanych przez Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu Filia w Biłgoraju np. „Niepodległa”
    • Współpraca z Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu Filia w Biłgoraju – udział uczniów w zajęciach z biblioterapii
    • Współpraca z Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Biłgoraju, (Filia Nr 3) – wyjścia do biblioteki i lekcje biblioteczne.
  7. Organizacja spotkań autorskich z poetami, których twórczość związana jest z naszym miastem: z panem Piotrem Kupczakiem, z Panią Ewą Bordzań, z panią Ewą Hebe-Lembryk, itd.